Follow the Champions League, Europa and Conference League play-off draw

Follow the Champions League, Europa and Conference League play-off draw

The recap of the Conference League draw

Of course, it makes you revise the geography…

So we have the whole draw of the three European cups

Nice have a rather lenient draw, it will be Maccabi Tel Aviv or Aris Thessaloniki. AS Monaco, if it passes for PSV Eindhoven, will face Union Saint Gilloise or Glasgow Rangers.

For fun, the last group

West Ham United FC (ANG) v Viborg FF (DAN)/B36 Tórshavn (Faroe)

KuPS Kuopio (FIN)/BSC Young Boys (SUI) v Paide Linnameeskond (EST)/RSC Anderlecht (BEL)

Fenerbahce SK (TUR)/1. FC Slovácko (CZE) v AIK (SWE)/KF Shkëndija (MKD)

Molde FK (NOR)/Kisvarda FC (HON) vs. Wolfsberger AC (AUT)/Gzira United FC (MLT)

Dundee United FC (SCO)/AZ Alkmaar (NED) v Riga FC (LVA)/Gil Vicente FC (POR)

The other prints

It will be teams 2 against 8 and 4 against 6. Villarreal will therefore face Hajduk Split or the Portuguese of Vitória SC.

Maccabi Tel Aviv or Aris Thessaloniki for Nice

The two teams will face each other this week and the following week for a place in the play-off, against Nice on August 18 and 25 (return to the Allianz Riviera)

Let’s go!

It will be the 7v1 teams from groups 1, 2 and 3.

The teams 3 against 5. Nice will therefore play against Maccabi Tel-Aviv FC (ISR) / Aris Thessaloniki FC (GRE) a rather lenient draw.

Let’s now attack the main route

Remember that Nice is in group 2, team 5. Above all, it must avoid team 4, Villarreal.

Small subtlety, the first 3 groups are drawn together, group 4 (which includes 2 more teams) will be drawn afterwards.

We start with the way of champions

NK Maribor (SVN)/HJK Helsinki (FIN) vs. FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)/CFR 1907 Cluj (ROU)

RFS (LVA)/Hibernians FC (MLT) v Linfield FC (NIR)/FC Zürich (SUI)

Víkingur Reykjavík (ISL)/KKS Lech Poznań (POL) vs Malmö FF (SUE)/F91 Dudelange (LUX)

Shamrock Rovers FC (IRL)/FC Shkupi 1927 (MKD) vs. Ballkani (KOS)/KÍ Klaksvík (Faroe)

HŠK Zrinjski (BIH)/FC Tobol Kostanay (KAZ) vs Olympiacos FC (GRE)/ŠK Slovan Bratislava (SVK)

The matches will take place on August 18 and 25.

There will be before the 3rd preliminary round, which will take place tomorrow and Thursday and next week for the return match (no 3rd preliminary round for Nice, qualified directly for the play-offs).

Nice ain’t head this streak

This is club number 5 in group 2.

Here are the potential opponents:

Neftçi KFC (AZE)/SK Rapid Vienna (AUT)
FC DAC 1904 Dunajska Streda (SVK)/Fotbal Club FCSB (ROU)
Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)/Aris Thessaloniki FC (GRE)
Villarreal CF (ESP)

place in the Conference League

Again, quite complex rules.

Two routes, the champion route and the main route. To facilitate the draw, each team has already been placed in a group and will face an opponent from this group (for example, all number 1s will face all number 8s in each group). It will allow UEFA to go faster, but it will be more difficult for us to follow.

Malmö FF (SUE)/F91 Dudelange (LUX)
Shamrock Rovers FC (IRL)/FC Shkupi 1927 (MKD)
Linfield FC (NIR)/FC Zurich (SUI)
Olympiacos FC (GRE)/ŠK Slovan Bratislava (SVK)
NK Maribor (SVN)/HJK Helsinki (FIN)
Vikingur Reykjavík (ISL)/KKS Lech Poznań (POL)
RFS (LVA)/Hibernians FC (MLT)
Ballkani (KOS)/KÍ Klaksvík (FRO)
HŠK Zrinjski (BIH)/FC Tobol Kostanay (KAZ)
FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)/CFR 1907 Cluj (ROU)

Group 1
1 Brøndby IF (DEN)/FC Basel 1893 (SUI)
2 Breidablik (ISL)/İstanbul Basaksehir FK (TUR)
3 APOEL FC (CYP)/FC Kyzylzhar Petropavlovsk (KAZ)
4 ACF Fiorentina (ITA)
5 Sepsi OSK Sfantu Gheorghe (ROU)/Djurgårdens IF (SWE)
6 FC Twente (NED)/FK Cukaricki (SRB)
7 PFC CSKA-Sofia (BUL)/Saint Patrick’s Athletic FC (IRL)
8 Lillestrom SK (NOR)/Royal Antwerp FC (BEL)

Group 2
1 Neftci PFK (AZE)/SK Rapid Wien (AUT)
2 FC DAC 1904 Dunajska Streda (SVK)/Fotbal Club FCSB (ROU)
3 Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)/Aris Thessaloniki FC (GRE)
4 Villarreal CF (ESP)
5 OGC Nice (FRA)
6 HNK Hajduk Split (CRO)/Vitória SC (POR)
7 FC Vaduz (LIE)/Konyaspor (TUR)
8 Viking FK (NOR)/Sligo Rovers FC (IRL)

Group 3
1 SK Slavia Prague (CZE)/Panathinaikos FC (GRE)
2 AEK Larnaca FC (CYP)/FK Partizan (SRB)
3 FC Zorya Luhansk (UKR)/Universitatea Craiova (ROU)
4 1. FC Cologne (GER)
5 FC Lugano (SUI)/Hapoel Beer-Sheva FC (ISR)
6 Fehérvár FC (HUN)/FC Petrocub-Hincesti (MDA)
7 FC Spartak Trnava (SVK)/Raków Czestochowa (POL)
8 PFC Levski Sofia (BUL)/Hamrun Spartans FC (MLT)

Group 4
1 KuPS Kuopio (FIN)/BSC Young Boys (SUI)
2 Dundee United FC (SCO)/AZ Alkmaar (NED)
3 West Ham United FC (ENG)
4 Molde FK (NOR)/Kisvarda FC (HUN)
5 Fenerbahce SK (TUR)/1. FC Slovacko (CZE)
6 Paide Linnameeskond (EST)/RSC Anderlecht (BEL)
7 Wolfsberger AC (AUT)/Gzira United FC (MLT)
8 Riga FC (LVA)/Gil Vicente FC (POR)
9 AIK (SWE)/KF Shkendija (MKD)
10 Viborg FF (DEN)/B36 Torshavn (FRO)

See you at 2 p.m. for the Conference League draw

This time there will be a French team: Nice.

The Europa League play-off draw is known

No big shock a priori given the method of drawing.

the result of the draw

With priority 2 and 3 teams

Qarabağ FK (AZE)/Ferencvárosi TC (HON) vs Shamrock Rovers FC (IRL)/FC Shkupi 1927 (MKD)

Maccabi Haifa FC (ISR)/Apollon Limassol FC (CYP) vs. Olympiacos FC (GRE)/ŠK Slovan Bratislava (SVK)

FK Etoile Rouge (SRB)/FC Pyunik (ARM) v FC Sheriff Tiraspol (MDA)/FC Viktoria Pilsen (CZE)

PFC Ludogorets 1945 (BUL)/GNK Dinamo (CRO) v FK Bodø/Glimt (NOR)/FK Žalgiris Vilnius (LTU)

Let’s go for the draw

The draw for priority 1 teams

Dnipro-1 (UKR) vs AEK Larnaca FC (CYP)/FK Partizan (SRB)

KAA Gent (BEL) vs Omonoia FC (CYP)

FK Austria Vienna (AUT) against Fenerbahçe SK (TUR)/1. FC Slovacko (CZE)

Linfield FC (NIR)/FC Zürich (SUI) v Heart of Midlothian FC (ECO)

NK Maribor (SVN)/HJK Helsinki (FIN) v Silkeborg IF (DAN)

Malmo FF (SWE)/F91 Dudelange (LUX) v Sivasspor (TUR)

Next to the Europa League draw

Hang in there, it’s a bit complex

There are 4 priority groups. Priority 1 teams will face priority 4 and otherwise 3 teams. Those of pot 2 will be opposite to that of 3 or 2.

the 4 jars

Pot 1 (priority 1)
KAA Gent (BEL)
FK Austria Vienna (AUT)
Heart of Midlothian FC (SCO)
Sivasspor (TUR)
Dnipro-1 (UKR)
Silkeborg IF (DAN)

Pot 2 (priority 2) (teams eliminated from the Champions League)
PFC Ludogorets 1945 (BUL)/GNK Dinamo (CRO)
FK Crvena zvezda (SRB)/FC Pyunik (ARM)
FC Sheriff Tiraspol (MDA)/FC Viktoria Pilsen (CZE)
Qarabağ FK (AZE)/Ferencvarosi TC (HUN)
FK Bodø/Glimt (NOR)/FK Zalgiris Vilnius (LTU)
Maccabi Haifa FC (ISR)/Apollon Limassol FC (CYP)

Jar 3 (Priority 3)
Malmö FF (SWE)/F91 Dudelange (LUX)
Shamrock Rovers FC (IRL)/FC Shkupi 1927 (MKD)
Linfield FC (NIR)/FC Zurich (SUI)
Olympiacos FC (GRE)/ŠK Slovan Bratislava (SVK)
NK Maribor (SVN)/HJK Helsinki (FIN)

Jar 4 (Priority 4)
Omonoia FC (CYP)
AEK Larnaca FC (CYP)/FK Partizan (SRB)
Fenerbahce SK (TUR)/1. FC Slovacko (CZE)

See you at 1 p.m. for the Europa League play-off draw

There will be no French club concerned this time.

A draw not necessarily simple

Union St Gilloise were the big surprise in the Belgian league last season and Rangers reached the Europa League final, only losing the trophy on penalties, so it’s not necessarily an easy draw even though the biggest piece for Monaco appears to be Rudd van Nistelrooy’s PSV in the preliminary round which begins tonight.

It will therefore be Union St Gilles or the Rangers for Monaco in the event of qualifying against PSV

A draw that seems within reach of the Monegasques, who will already have a lot to do tonight against PSV.

The Monaco draw

FC Dynamo Kyiv (UKR)/SK Sturm Graz (AUT) v SL Benfica (POR)/FC Midtjylland (DEN)

Union Saint-Gilloise (BEL)/Rangers FC (SCO) v AS Monaco FC (FRA)/PSV Eindhoven (NED)

Make way for championships

And here Monaco is concerned

Let’s go for the draw

the first poster: Qarabağ FK (AZE)/Ferencvárosi TC (Hon) against FC Sheriff Tiraspol (MDA)/FC Viktoria Plzeň (Rtc)

the second poster

FK Bodø/Glimt (NOR)/FK Žalgiris Vilnius (LTU) v PFC Ludogorets 1945 (BUL)/GNK Dinamo (CRO)

The third poster

Maccabi Haifa FC (ISR)/Apollon Limassol FC (CYP) vs FK Etoile Rouge (SRB)/FC Pyunik (ARM)

The last game will be
FC Copenhagen (DAN) v Trabzonspor AŞ (TUR)

We start with the rules of the draw

The teams from Armenia and Azerbaijan will not be able to meet.

It’s time for the draw

We start with the Champions League. And it starts with a word of congratulations for the English women who won the Women’s Euro on Sunday evening.

the teams involved in the Champions League draw

There are 6 places left for the group stage. There are two ways to get there: the way of champions and that of the biggest championships.

Champions Path (seeded in bold)

PFC Ludogorets 1945 (BUL)/GNK Dinamo (CRO)
FK Red Star (SRB)/FC Pyunik (ARM)
FC Copenhagen (DAN)
FC Sheriff Tiraspol (MDA)/FC Viktoria Pilsen (RTC)
Qarabağ FK (AZE)/Ferencvarosi TC (HON)
FK Bodø/Glimt (NOR)/FK Zalgiris Vilnius (LTU)
Maccabi Haifa FC (ISR)/Apollon Limassol FC (CYP)
Trabzonspor AS (TUR)

The way of the League

SL Benfica (POR)/FC Midtjylland (DEN)
Union Saint-Gilloise (BEL)/Rangers FC (SCO)
FC Dynamo Kyiv (UKR)/SK Sturm Graz (AUT)
AS Monaco FC (FRA)/PSV Eindhoven (NED)

Monaco will therefore face (in the event of qualification) the winner of Benfica-Midtjylland or that of Union Saint-Gilloise-Rangers

Hello and welcome to the live of this draw

Three raffles for the price of one! This afternoon begins the draw for all the European posters for the month of August, in addition to the European Super Cup which will be broadcast on August 10 on RMC Sport (between Real Madrid and Eintracht Frankfurt). In detail, at noon the draw for the play-offs will take place. Monaco, which must first get away from PSV Eindhoven in the preliminary round (the first leg takes place tonight, the return on August 9) is concerned. At 1 p.m. the Europa League play-off will take place (without a French club since they have all qualified directly for the group stages) and at 2 p.m. the Conference League play-off draw and this time it will be Nice the French club involved. Three draws to follow dnonc live on RMC Sport.